Zeynep Kara 5 Takipçi | 0 Takip

Çocukların Yaptığı Resimler

2010-04-02 10:36:00

Çocuk resimleri, onların gelişimlerini ve duygusal dünyalarını değerlendirmede kullanılan projektif teslerdendir. Çocuk resimleri, belli yaşlara kadar zihinsel gelişimleri hakkında oldukça güvenilir bilgiler vermektedir. Ancak, çocuğun resimleri ile birlikte, sosyo-kültürel çevresi, yoksunlukları, çizgi, kağıt kalem çalışması, resim yapmayı öğrendiği kişiler, psikolojik çevresi gibi etkenler resimleri değerlendirilirken göz önünde bulundurulması gereken faktörlerdir.  

 Resimler, sözlü iletişim gerektirmediği için, çocuklarla iletişimde önemli bir araçtır. Sözcük hazinesindeki yetersizlikler ve duygu ifadesini davranışlarla belli eden çocukluk evresi için, iç dünyanın sansüre takılmadan yansıtılması için çok güzel bir araçtır.

Çocuklar resimlerinde; görünenden çok fazlasını anlatmaktadırlar. Gelişimlerinin yanı sıra, içinde bulundukları ortam, olayları algılama biçimleri, yetenekleri ve belirgin özellikleri, yetişkinler ve diğer çocuklarla olan ilişkilerdeki sorunları yansıttıkları birer etkinliktir.

Çocukların resimlerine kullandıkları renkler, kağıdı kullanma biçimi, kompozisyon, çizgilerin, figürlerin özellikleri uzmanlar için birer değerli ipucudur. Yönlendirmeden yapılan serbest resim çizme işi daha güvenilir sonuçlar verir. Resimdeki objelerin ifade ettikleri semboller kültürel faktörlere göre değişebileceği için, değerlendirmeler ona göre yapılmalıdır. 

Sosyal, kültürel etkenlerden başka, yaş, cinsiyet gibi belirleyiciler de söz konusudur. Çocukların çizdiği "İnsan" resimlerindeki bazı özellikleri değerlendirilmesi şöyle olmaktadır:

1- Büyüklük-Küçüklük: Sayfanın tamamını kapsayan resimleri yapan çocukların, genellikle kendini  kontrolü zayıf, hiperaktif çocuklar olduğu, nadiren de zayıf benlik algısı olan çocuklar olduğu düşünülür. Çok küçük çizilen resimler genellikle, korkak, çekingen ve güvensizlik sembolü olarak algılanır.

2- Abartılı çizimler: 

* Baş: Büyük veya küçüklükte aşırıya gitme genellikle zihinsel yetersizliklerinin farkındalıkları olduğuna yorulur.

* Burun: Solunum sıkıntısı olan çocuklara burun çizgileri belirgin olmaktadır.

* Göz: Göz bebekleri olmayan resimlerde çocuklar görmeye bağlı öğrenme sıkıntısı çekiyor olabilir.

* Ayaklar: Büyük ayaklar güven duygusu isteğini gösterebilir.

* Kulaklar: Büyük kulaklar işitme sorunlarında çizilebilir. Kuşkucu çocuklar da büyük kulak resmi yapmaktadır.

* İri dişler saldırganlık sembolü olabilir.

* Cinsel organlar: Resimlerinde cinsel organ saldırganlık, cinsel organlarla ilgili kaygı ve belki bazı gözlemleri olmuş olabileceğine dair ipucu olabilir.

3- Eksik Bırakılan Çizimler: Çocuklar hassas oldukları ve kaygı duydukları beden parçalarını eksik bırakabilirler.

1699
0
0
Yorum Yaz